Fala uderzeniowa - ESWT (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy)jest zabiegiem o bardzo dużej efektywności. Znaczące rezultaty uzyskuje się szczególnie u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni zachowawczo jednak bez wyraźnych efektów. Leczenie obejmuje około 4-5 zabiegów, które wykonuje się w 5-7dniowych odstępach czasu.

Fala uderzeniowwa jest falą mechaniczną, o wysokim ciśnieniu uwalnianym w krótkim czasie. Jest to metoda nieinwazyjna – energia jest generowana poza ustrojem człowieka, a do miejsca docelowego aplikowana jest przez skórę, za pomocą specjalnej głowicy co zmniejsza straty energii. Zabieg fali uderzeniowej wykonuje się z użyciem substancji sprzęgającej, która dodatkowo ułatwia wnikanie energii w głąb tkanek.

Po raz pierwszy fali uderzeniowej w celach leczniczych użyto w 1996r. Miało to miejsce w Atlancie, w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich. Do tej pory fala uderzeniowa ma niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie sportowej.

W sporcie, gdzie nie ma miejsca na czasochłonne leczenie kontuzji, zabiegi fali uderzeniowej przyspieszają proces leczenia bez konieczności wyłączania zawodników z treningów na długi czas.

Główne wskazania do wykonania zabiegów falą uderzeniową to między innymi uszkodzenia stawów, torebek stawowych czy ścięgien, wszelkie zwapnienia, zwłaszcza w stawie barkowym, entezopatie – tzw. łokieć golfisty i tenisisty, bóle w okolicy rzepki (kolano skoczka), ostrogi piętowe, a także występowanie punktów spustowych.

Jak wskazują badania skuteczność fali uderzeniowej sięga 80%, co potwierdza także doświadczenie w pracy z pacjentami.

Tu nas znajdziesz


Zadzwoń i umów się na wizytę

Telefon komórkowy 609 541 852   Telefon stacjonarny 32 299 51 28

Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
Sobota: wg ustaleń z fizjoterapeutą


  • karta kibica
  • mybenefit
  • mckenzie
  • kinetic control
  • ipnfa
  • redcord